جایزه ی 200هزار دلاری | بلاگ

جایزه ی 200هزار دلاری

تعرفه تبلیغات در سایت

نگاهی به گران قیمت ترین جوایز ادبی دنیا؛ این وسوسه ی لذت بخش

نگاهی به گران قیمت ترین جوایز ادبی دنیا؛ این وسوسه ی لذت بخش
اگر به پاس نوشتن یك كتاب تحسین برانگیز، ۲۰۰ هزار دلار جایزه ی نقدی می گرفتید، آیا باز هم به نویسندگی ادامه می دادید؟

اگر به پاس نوشتن یك كتاب تحسین برانگیز، ۲۰۰ هزار دلار جایزه ی نقدی می گرفتید، آیا باز هم به نویسندگی ادامه می دادید؟

یكی از شیوه های معرفی كتاب های برجسته و تقدیر از نویسندگان خلاق در سراسر دنیا، اعطای جوایز ادبی است كه برخی از آنها علاوه بر اعتباری كه به چهره های ادبی می دهند و پله ی ترقی و شهرت نویسنده در عرصه ی جهانی می شوند، منفعت مالی قابل توجهی را نیز نصیب خالق اثر می كنند كه واقعا نمی توان بی توجه از كنار آن گذشت.

ارزش نقدی برخی جوایز ادبی آنچنان قابل توجه است كه مابقی عمر نویسنده و خانواده ی او را تضمین می كند و این خود می تواند مرهمی بر دغدغه های فكری نویسنده شده و او را در خلق دیگر آثار برجسته و ماندگار كمك كند.

در ذیل نگاهی می اندازیم به گران قیمت ترین جوایز ادبی دنیا كه هر انسانی را برای نویسنده شدن تشویق می كند؛

** جایزه ی نوبل ادبیات

جایزه ی نوبل ادبیات كه می توان آن را معتبرترین جایزه ی ادبی دنیا معرفی كرد، هر ساله مبلغی معادل یك میلیون و ۱۴۲ هزار دلار را به برنده ی خود اعطا می كند. سالانه پنج جایزه ی نوبل در بخش های مختلف و به ارزش كلی ۱۰ میلیون كرون به شخصیت های برجسته جوامع بین المللی اهداء می شود، اما این مبلغ در سال جاری میلادی به هشت میلیون كرون كاهش پیدا كرد. امسال آكادمی نوبل كه مقر آن در كشور سوئد است، «توماس ترنس ترومر»، نویسنده ی سوئدی را شایسته ی دریافت نوبل ادبیات دانست.

** جایزه ی كتاب «پلانتا»

این جایزه ی ادبی كه ارزش نقدی سرسام آورش، آن را به یكی از گرانقیمت ترین جوایز ادبی دنیا تبدیل كرده است، مبلغی حدود ۷۶۰ هزار دلار را به اثر برتر یك نویسنده اعطا می كند. نكته ی جالب اینكه دیگر نامزد این جایزه مبلغ ۱۹۰ هزار دلار جایزه ی نقدی دریافت می كند.

** جایزه ی یادبود آسترید لیندگرن

دولت سوئد در سال ۲۰۰۲ جایزه ای به ارزش ۷۱۴ هزار دلار را با هدف بزرگداشت «آسترید لیندگرن»، نویسنده ی برجسته ادبیات كودك اهل سوئد راه اندازی كرد. این جایزه ی بین المللی به مجموعه ی آثار و میزان تاثیرگذاری یك نویسنده ی فعال در عرصه ی ادبیات كودك تعلق می گیرد. «گاس كویجر» جایزه ی سال ۲۰۱۱ آسترید لیندگرن را به دست آورد.

** جایزه ی رمان تورویه خا

چهارمین جایزه ی گرانقیمت ادبیات دنیا باز هم در كشور اسپانیا برگزار می شود. این جایزه كه به كتاب برتر یك نویسنده تعلق می گیرد، مبلغ ۴۵۵ هزار دلار را برای برنده به همراه دارد.

** جایزه ی دوروتی و لیلیان گیش

این جایزه ی ۳۰۰ هزار دلاری در آمریكا به شخصیت های برجسته ی هنری و نه تنها نویسندگان اعطا می شود.

** جایزه ی كتاب پریماورا

این جایزه كه در اسپانیا برگزار می شود، به همراه مبلغ نقدی ۲۵۳ هزار دلاری به اثر برتر یك نویسنده ی مطرح تعلق می گیرد.

** جایزه ی ادبیات كودك اتصالات

جایزه ی ادبیات كودك عرب «اتصالات» كه توسط كمیته ی كتاب نوجوانان امارات در ۹ بخش مختلف برگزار می شود، ویژه ی آثار ادبی در حوزه ی ادبیات كودك است. جایزه ی كتاب ۲۷۲ هزار دلاری اتصالات بین نویسنده و ناشر كتاب تقسیم می شود.

** جایزه ی كتاب شیخ زاید

جایزه ی كتاب شیخ زاید كه یكی از معروف ترین جوایز ادبی جهان عرب محسوب می شود، هر ساله در ۹ بخش مختلف برگزار می شود و در مجموع مبلغ ۷ میلیون درهم، معادل ۲۱۲ هزار دلار برای به هر نویسنده اعطا می شود.

** جایزه ی یك عمر دستاورد ادبی لانان

بنیاد بین المللی «لانان» موسسه ای آمریكایی است كه جایزه ی یك عمر دستاورد ادبی را به مجموعه آثار یك نویسنده ی سرشناس اعطا می كند. برنده ی این جایزه مبلغ ۲۰۰ هزار دلار نقدا كسب می كند.

** جایزه ی میگوئل سروانتس

جایزه ی سروانتس كه یكی از قدیمی ترین و معتبرترین جوایز دنیای ادبیات به حساب می آید، اولین بار در سال ۱۹۷۶ به مجموعه آثار یك نویسنده ی اسپانیولی زبان اعطا شد. این جایزه ی ۱۵۸ هزار دلاری امسال به «نیكانور پارا» از شیلی اعطا شد.

** جایزه ی بین المللی ایمپك دوبلین

جایزه ی ادبی دوبلین كه ارزش نقدی آن بالغ بر ۱۲۶ هزار دلار است، یك از گرانترین جوایز ادبی دنیا محسوب می شود. این جایزه كه در ایرلند برگزار می شود، به بهترین اثر یك نویسنده تعلق می گیرد. «جان مك گروگو» امسال با كتاب «حتی سگ ها» موفق به كسب این جایزه ی معتبر شد.

** جایزه ی بوكر بین المللی

جایزه ی من بوكر كه بیشتر به بوكر بین المللی شهرت دارد، مبلغ ۹۳ هزار دلار جایزه ی نقدی نصیب نویسنده ی منتخب می كند. این جایزه ی ادبی كه در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد ، به آثاری تعلق می گیرد كه به زبان انگلیسی چاپ شده باشند و یا ترجمه انگلیسی زبان آنها در دسترس باشد. جایزه ی سال ۲۰۱۱ بوكر بین المللی به «فیلیپ راث»، نویسنده ی معروف آمریكایی اعطا شد.

** جایزه ی ادبیات كودك هانس كریستین اندرسن

جایزه ی دوسالانه هانس كریستین اندرسن با مبلغی ۸۵ هزار دلاری در میان گران ترین جوایز ادبی جهان به جشم می خورد. این جایزه ی بین المللی كه به «نوبل كوچك» معروف است، هر دو سال یك بار از سوی IBBY به یك نویسنده و یك تصویرگر كتاب كودك تعلق می گیرد. «ماریا ترزا آندروئتو»، نویسنده ی آرژانتینی و «پتر سیس»، تصویرگر كتاب اهل جمهوری چك در سال ۲۰۱۱ موفق به كسب این جایزه ی معتبر شدند.

جایزه ی 200هزار دلاری,اخبار ادبیّات,dastan-kootah,وبلاگ,نیلوبلاگ,...
نویسنده : روزبه عقیلی بازدید : 762 تاريخ : سه شنبه 13 تير 1391 ساعت: 11:03

آرشیو مطالب

نظر سنجی

بیشتر از کدام داستان خوشتان آمده است؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :